Zkoušky odborné způsobilosti jako pojistka kompetence: prověřte si svého makléře!

S úderem půlnoci na 1. prosinec 2016 došlo v oblasti finančního poradenství k zásadní změně. V platnost vešel nový zákon o úvěrovém zprostředkování, který všem poradcům nabízejícím úvěry (a tedy i hypotečním brokerům) ukládá povinnost registrace u ČNB, která je podmíněna úspěšným absolvováním certifikačních zkoušek odborné způsobilosti (známé také jako „úvěrové zkoušky“). Ty probíhají pod dohledem České národní banky a je třeba je mít úspěšně splněné nejpozději do konce listopadu 2018. Jak zjistíte, zda zrovna váš makléř tímto sítem prošel?

Buďte obezřetní a prověřte si svého makléře.

Zkoušku odborné způsobilosti mohou poradci absolvovat v rámci tří okruhů. Hypotečních makléřů se týká především oblast „distribuce spotřebitelského úvěru na bydlení“. Ta vyžaduje alespoň 75% úspěšnost při zodpovězení 60 otázek a vyřešení dvou případových studií.

Vedle toho podmiňuje ČNB vykonávání profese také pojištěním odpovědnosti zprostředkovatele.

Kdo hypoteční makléře zkouší?

Odborný dohled nad zkouškami má pod palcem Česká národní banka, samotné zkoušení se ale odehrává u akreditovaných partnerů.

Oprávnění k provádění zkoušek má ke konci září 2017 patnáct subjektů, mj. společnosti Česká bankovní asociace, AKREDITFIN, s.r.o. nebo např. Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. Z vysokých škol může zkoušky o odborné způsobilosti vypisovat kupříkladu Unicorn College s.r.o. či Vysoká škola finanční a správní, a.s.

Většina akreditovaných škol a společností poskytuje za poplatek i přípravné kurzy a materiály. Franšízanti a makléři Gepard Finance mohou využít bezplatné Hypoteční akademie, která poskytuje vzdělání i mimo rámec úvěrových zkoušek.

Důvěřuj, ale prověřuj

Úspěšné absolvování zkoušek odborné způsobilosti svého makléře si můžete ověřit v Evidenci regulovaných a neregulovaných subjektů. Pokud jimi váš makléř doposud neprošel, nelámejte nad ním hůl. Čas má až do 31. listopadu 2018 – do té doby svou profesi vykonává na základě čestného prohlášení o způsobilosti.

Konečně užitečná aplikace cool smile cool

Chcete se rychle naučit otázky ČNB?

Nedávno jsme pro naše makléře vytvořili něco velmi, ale velmi užitečného. Je to rychlá a efektivní příprava na povinné zkoušky odborné způsobilosti, kterými budou muset projít všichni poradci dle nařízení ČNB. Aplikaci si zdarma můžete stáhnout i Vy. Budete postupovat rychleji. Na stránce SPOLUPRÁCE se dočtete také o dalších benefitech, které Vás určitě překvapí!

aplikace ke zkouškám ČNB

Aplikaci si ZDARMA stáhněte zde.
Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Gottsteinovi: Češi nechtějí slyšet, že s hypotékou může být problém

Manželé Otomar a Hana Gottsteinovi se v oboru hypoték pohybují již řadu let. Svou první franšízu rozjeli v rodném Písku, dnes působí hlavně v Praze. Dle jejich zkušeností je práce na malém a velkém městě diametrálně odlišná. V jejich oboru je trápí...

GEPARD & RENOMIA: Spojení silných

Společnost Gepard Finance je již řadu let největším hypotečním specialistou na českém trhu. Svým franšízovým partnerům, makléřům a klientům přináší v oblasti hypoték a úvěrů dlouhodobě řadu výhod a novinek. Cílem společnosti vždy bylo poskytovat ty...

Makléř Milan Bílek: Hypotéky by neměl dělat nikdo na „vedlejšák“

Se svými 12 lety působení je Milan Bílek u Gepard Finance ostříleným veteránem. Získal mnohá ocenění, mimo jiné „Makléř roku“ či „Nejoblíbenější makléř roku“ a je členem „Síně slávy“. Povídali jsme si s ním nejen o jeho začátcích na trhu, ale i o budoucích...