Zkoušky odborné způsobilosti jako pojistka kompetence: prověřte si svého makléře!

S úderem půlnoci na 1. prosinec 2016 došlo v oblasti finančního poradenství k zásadní změně. V platnost vešel nový zákon o úvěrovém zprostředkování, který všem poradcům nabízejícím úvěry (a tedy i hypotečním brokerům) ukládá povinnost registrace u ČNB, která je podmíněna úspěšným absolvováním certifikačních zkoušek odborné způsobilosti (známé také jako „úvěrové zkoušky“). Ty probíhají pod dohledem České národní banky a je třeba je mít úspěšně splněné nejpozději do konce listopadu 2018. Jak zjistíte, zda zrovna váš makléř tímto sítem prošel?

Buďte obezřetní a prověřte si svého makléře.

Zkoušku odborné způsobilosti mohou poradci absolvovat v rámci tří okruhů. Hypotečních makléřů se týká především oblast „distribuce spotřebitelského úvěru na bydlení“. Ta vyžaduje alespoň 75% úspěšnost při zodpovězení 60 otázek a vyřešení dvou případových studií.

Vedle toho podmiňuje ČNB vykonávání profese také pojištěním odpovědnosti zprostředkovatele.

Kdo hypoteční makléře zkouší?

Odborný dohled nad zkouškami má pod palcem Česká národní banka, samotné zkoušení se ale odehrává u akreditovaných partnerů.

Oprávnění k provádění zkoušek má ke konci září 2017 patnáct subjektů, mj. společnosti Česká bankovní asociace, AKREDITFIN, s.r.o. nebo např. Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. Z vysokých škol může zkoušky o odborné způsobilosti vypisovat kupříkladu Unicorn College s.r.o. či Vysoká škola finanční a správní, a.s.

Většina akreditovaných škol a společností poskytuje za poplatek i přípravné kurzy a materiály. Franšízanti a makléři Gepard Finance mohou využít bezplatné Hypoteční akademie, která poskytuje vzdělání i mimo rámec úvěrových zkoušek.

Důvěřuj, ale prověřuj

Úspěšné absolvování zkoušek odborné způsobilosti svého makléře si můžete ověřit v Evidenci regulovaných a neregulovaných subjektů. Pokud jimi váš makléř doposud neprošel, nelámejte nad ním hůl. Čas má až do 31. listopadu 2018 – do té doby svou profesi vykonává na základě čestného prohlášení o způsobilosti.

Konečně užitečná aplikace cool smile cool

Chcete se rychle naučit otázky ČNB?

Nedávno jsme pro naše makléře vytvořili něco velmi, ale velmi užitečného. Je to rychlá a efektivní příprava na povinné zkoušky odborné způsobilosti, kterými budou muset projít všichni poradci dle nařízení ČNB. Aplikaci si zdarma můžete stáhnout i Vy. Budete postupovat rychleji. Na stránce SPOLUPRÁCE se dočtete také o dalších benefitech, které Vás určitě překvapí!

aplikace ke zkouškám ČNB

Aplikaci si ZDARMA stáhněte zde.
Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Koupě nemovitosti od developera aneb Na co si dát pozor, doporučí Jiří Němec

Při koupi nemovitosti máte standardně na výběr ze dvou možností. Buď koupíte již stojící nemovitost, nebo se rozhodnete pro novostavbu. Každá z těchto možností má své výhody i nevýhody. V následujícím vyprávění, které popisuje zkušenost našeho...

Rozhovor s hypoteční makléřkou Štěpánkou Malinovou: Vyplatí se budovat dlouhodobé vztahy

Každé povolání lze vykonávat různými způsoby. Ne jinak je to i v případě hypotečních specialistů. Pro někoho je tato práce pouhým prostředkem, jak si zajistit finance na živobytí, pro jiného je práce hypotečního makléře doslova posláním. Naše...

Comparator GEPARD FINANCE: Nejdůležitější nástroj pro hypoteční specialisty

Profese hypotečního makléře sebou obnáší velkou zodpovědnost, ale také značnou společenskou prestiž. Pokud svou práci děláte naplno, s chutí, odhodláním a kvalitně, lidé to ocení. Vy se stáváte uznávaným a vyhledávaným odborníkem a vaše značka nabývá...