Nově oblíbená služba: Bezkontaktní Hypotéka – snadno z bezpečí vašeho domova... Vyzkoušejte ZDE

Zkuste si vypočítat splátky hypotéky sami!

Přemýšlíte nad hypotékou? Chcete se efektivně rozhodnout? Chcete si všechny splátky, částky a úrokové sazby vypočítat sami, aniž by vám to někdo předložil jako hotovou věc? Přinášíme vám návod, jak byste měli při výpočtu splátek hypotéky postupovat a na co byste si měli dát pozor.

Zkuste si vypočítat splátky hypotéky sami!

Druh hypotéky

V první řadě je nutné zjistit, jaké varianty hypoték jsou na našem trhu k dostání. Každá banka má totiž stanovené naprosto odlišné podmínky, výše úrokových sazeb a možnosti splácení. Hypotéka je fixována zpravidla na 1, 3, 5 let, u některých subjektů můžete splácet dokonce po celou dobu stejnou částku, která je fixována na stejné úrovni, u jiných několik měsíců a pak si můžete určit jinou výši splátek. Jiné subjekty mají například i progresivní či degresivní varianty splácení. Možností splácení je tedy nespočet. Jako první si proto stanovte, jaký druh splácení bude vyhovovat právě vám.

Co jsou to splátky

Samotné splátky za hypotéku jsou poté složeny nejen z částky, kterou platíte za daný hypoteční úvěr, ale také z úroků. Ty vždy platí dlužník věřiteli za to, že mu věřitel poskytl finanční výpomoc. Součet těchto dvou částí splátek je konstantní, jejich podíl se ale v průběhu splácení může měnit. Jak budete totiž postupně umořovat dluh, budou se vám úroky ve splátce snižovat. S tím, jak se postupně snižuje částka ročně zaplacených úroků, snižuje se, za jinak neměnných podmínek, každým rokem rovněž výše daňových odpočtů, které můžete uplatnit například při financování bydlení.

Samotný výpočet splátek

Nyní přejdeme již k samotnému jádru výpočtu splátek hypotéky. Nejjednodušší je samozřejmě výpočet fixních splátek, jelikož ty mají svůj přesně daný vzorec. Zajímá-li vás, kolik byste platili za hypotéku při různých dobách splatnosti nebo při různých úrokových sazbách, můžete si spočítat výši anuity. Kromě ní si taktéž můžete sami sestavit splátkový kalendář. Výpočet splátky umí funkce v programu MS Excel, která se nazývá „Platba“. Po jednoduchém zadání všech známých proměnných, získáte přehled o tom, kolik budete splácet při určité výši úvěru a délce splácení.

Čtěte také: Výpočet anuitního splácení hypotéky

 

Vzorec k výpočtu anuitní splátky úvěru

Tento vzorec je relativně komplikovaný. Je potřeba si napsat velkou zlomkovou čáru, do jejíhož čitatele uvedete výši hypotečního úvěru, krát měsíční úrokovou sazbu, krát závorka, ve které bude vypočítáno jedna plus měsíční úroková sazba, a tuto celou závorku ještě umocníte na dvanáctinásobek doby splatnosti. Ve jmenovateli uvedete opět tu samou závorku, kterou umocníte na dvanáctinásobek doby splatnosti a od toho odečtete jedničku. Takto získáte výši měsíčních splátek při neměnné úrokové sazbě a při neměnné době splácení. Pokud se však tyto údaje během splácení změní, vyjde vám samozřejmě jiná částka. Samotná čísla pak můžete během výpočtu různě měnit, a tak si vlastně sestavit stejný splátkový kalendář, jaký vám bude sestaven v Excelu nebo v bance.

Hypoteční kalkulačka

Tento výše popsaný výpočet může být pro mnohé zbytečně komplikovaný. Na internetu se nachází tolik hypotečních kalkulaček, že je prakticky zbytečné si všechno takto pracně počítat. Velmi přesnou hypoteční kalkulačku najdete na našich stránkách Gepard Finance. Zde kromě samotného výpočtu získáte i kompletní srovnání různých nabídek hypoték. Na základě těchto informací si pak můžete jednoduše udělat představu o tom, které banky nabízí výhodné podmínky hypotéky.

 

Svůj hypoteční úvěr si vyzkoušejte nanečisto.

  
Použijte HYPOTEČNÍ KALKULAČKU

 

tlačítko porovnat hypotéky

  

Gepard s kalkulačkou

 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Snadnější cesta k hypotékám – další z limitů zrušen

Bankovní rada ČNB učinila další krok ke zvýšení dostupnosti hypoték, když zrušila vpořadí již druhý limit ukazatele pro poskytování hypotečních úvěrů – ukazatel DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu). Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty...

Úskalí a rizika nebankovní hypotéky

Hypotéky a úvěry na bydlení dávno nejsou doménou pouze bank či stavebních spořitelen. Stále častěji se setkáváme s nabídkami úvěrů od nebankovních společností, dokonce také v podobě půjček na bydlení se zástavou nemovitosti. Tyto instituce cílí...

Banky snižují úrokové sazby z hypoték

V dubnu poklesla průměrná úroková sazba z hypotečních úvěrů a vypadá to, že už i velké banky začínají reagovat na nízkou cenu dlouhodobých peněz snižováním svých sazeb. Objem celkového zadlužení Čechů se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil a rostla...