Zkuste si vypočítat splátky hypotéky sami!

Přemýšlíte nad hypotékou? Chcete se efektivně rozhodnout? Chcete si všechny splátky, částky a úrokové sazby vypočítat sami, aniž by vám to někdo předložil jako hotovou věc? Přinášíme vám návod, jak byste měli při výpočtu splátek hypotéky postupovat a na co byste si měli dát pozor.

Zkuste si vypočítat splátky hypotéky sami!

Druh hypotéky

V první řadě je nutné zjistit, jaké varianty hypoték jsou na našem trhu k dostání. Každá banka má totiž stanovené naprosto odlišné podmínky, výše úrokových sazeb a možnosti splácení. Hypotéka je fixována zpravidla na 1, 3, 5 let, u některých subjektů můžete splácet dokonce po celou dobu stejnou částku, která je fixována na stejné úrovni, u jiných několik měsíců a pak si můžete určit jinou výši splátek. Jiné subjekty mají například i progresivní či degresivní varianty splácení. Možností splácení je tedy nespočet. Jako první si proto stanovte, jaký druh splácení bude vyhovovat právě vám.

Co jsou to splátky

Samotné splátky za hypotéku jsou poté složeny nejen z částky, kterou platíte za daný hypoteční úvěr, ale také z úroků. Ty vždy platí dlužník věřiteli za to, že mu věřitel poskytl finanční výpomoc. Součet těchto dvou částí splátek je konstantní, jejich podíl se ale v průběhu splácení může měnit. Jak budete totiž postupně umořovat dluh, budou se vám úroky ve splátce snižovat. S tím, jak se postupně snižuje částka ročně zaplacených úroků, snižuje se, za jinak neměnných podmínek, každým rokem rovněž výše daňových odpočtů, které můžete uplatnit například při financování bydlení.

Samotný výpočet splátek

Nyní přejdeme již k samotnému jádru výpočtu splátek hypotéky. Nejjednodušší je samozřejmě výpočet fixních splátek, jelikož ty mají svůj přesně daný vzorec. Zajímá-li vás, kolik byste platili za hypotéku při různých dobách splatnosti nebo při různých úrokových sazbách, můžete si spočítat výši anuity. Kromě ní si taktéž můžete sami sestavit splátkový kalendář. Výpočet splátky umí funkce v programu MS Excel, která se nazývá „Platba“. Po jednoduchém zadání všech známých proměnných, získáte přehled o tom, kolik budete splácet při určité výši úvěru a délce splácení.

Čtěte také: Výpočet anuitního splácení hypotéky

 

Vzorec k výpočtu anuitní splátky úvěru

Tento vzorec je relativně komplikovaný. Je potřeba si napsat velkou zlomkovou čáru, do jejíhož čitatele uvedete výši hypotečního úvěru, krát měsíční úrokovou sazbu, krát závorka, ve které bude vypočítáno jedna plus měsíční úroková sazba, a tuto celou závorku ještě umocníte na dvanáctinásobek doby splatnosti. Ve jmenovateli uvedete opět tu samou závorku, kterou umocníte na dvanáctinásobek doby splatnosti a od toho odečtete jedničku. Takto získáte výši měsíčních splátek při neměnné úrokové sazbě a při neměnné době splácení. Pokud se však tyto údaje během splácení změní, vyjde vám samozřejmě jiná částka. Samotná čísla pak můžete během výpočtu různě měnit, a tak si vlastně sestavit stejný splátkový kalendář, jaký vám bude sestaven v Excelu nebo v bance.

Hypoteční kalkulačka

Tento výše popsaný výpočet může být pro mnohé zbytečně komplikovaný. Na internetu se nachází tolik hypotečních kalkulaček, že je prakticky zbytečné si všechno takto pracně počítat. Velmi přesnou hypoteční kalkulačku najdete na našich stránkách Gepard Finance. Zde kromě samotného výpočtu získáte i kompletní srovnání různých nabídek hypoték. Na základě těchto informací si pak můžete jednoduše udělat představu o tom, které banky nabízí výhodné podmínky hypotéky.

 

Svůj hypoteční úvěr si vyzkoušejte nanečisto.

  
Použijte HYPOTEČNÍ KALKULAČKU

 

tlačítko porovnat hypotéky

  

Gepard s kalkulačkou

 

 

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek....

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...