Zlevňování hypoték končí

S dalšími kolegy z branže jsme poskytli vyjádření ohledně vývoje úrokových sazeb pro server Penize.cz.

Úrokové sazby nejsou výsledkem jednoduché úvahy. Na jejich výši se podílí více vlivů.

Především je to vliv zcela objektivní a tím je cena peněz. Nejlepší vypovídací hodnotu má cena tzv. úrokových swapů (typicky na 5 let, 10 let případně na jiná období). V první polovině roku se pětiletý úrokový swap pohyboval kolem 1,9 % p.a. Ve třetím kvartále klesal postupně až k hranici 1,2 % p.a., ovšem od září začal opět růst a momentálně se pohybuje kolem 1,8 % p.a. Z tohoto pohledu tedy impuls pro další snižování nevidím.

Další důvody jsou spíše psychologické - konkurence, udržení cílové pozice na trhu a s tím související plnění plánu. Banky mají plány a chtějí je splnit. Nyní, kdy do Vánoc zbývají jen asi tři týdny už banky slevami a akcemi mnoho klientů neosloví. Jednoduše proto, že do konce roku se dají časově zvládnout už jen jednodušší úvěry. Takže si myslím, že ani z tohoto pohledu velká motivace ke snižování sazeb ve finále roku již není. Kdo plán nemá splněn, už to asi nedožene. Kdo plán splněn má, jen by si zbytečně navyšoval základnu pro plán příštího roku. Spíše se zaměří na to, zakvírovat nějaké hypotéky s vyšší marží.

Zlevňování hypoték končí

3.12.2019, Penize.cz

Zlevňování hypoték končí. Do banky ale spěchat nemusíte

Úrokové sazby budou v následujících měsících nejspíš stagnovat, shodují se analytici.

Letos v lednu sjednávaly banky nové hypotéky s průměrným úrokem tři procenta, v dalších měsících ale sazby zamířily výrazně dolů. Jenom mezi zářím a říjnem klesly z 2,47 na 2,36 procenta, ukázala statistika Fincentrum Hypoindex.

A nejspíš každý, kdo teď zvažuje hypotéku nebo novou fixaci té dosavadní, řeší podobnou otázku: Vyplatí se ještě pár měsíců počkat, nebo úroky zase brzo zamíří nahoru? 

Obrat může signalizovat včerejší krok Hypoteční banky, která zvýšila úrokové sazby hypotečních úvěrů plošně o 0,2 % kvůli růstu cen na mezibankovním trhu.

Experti oslovení webem Peníze.cz si myslí, že letošní postupné zlevňování je u konce. Úroky si sáhly na dno a v nejbližších měsících by měly spíš stagnovat než dramaticky růst. S pořízením hypotéky tedy spěchat nemusíte.

 

Za poklesem úrokových sazeb v letošním roce stál z velké části pokračující konkurenční boj bank. Ty jsou u hypoték ochotné snížit si marži, protože jde o produkt, který bance získá klienta na dlouhou dobu. Je tu také velká pravděpodobnost, že si z banky, kde má hypotéku, udělá svou hlavní. Přestože tedy nabízejí levnější hypotéky, banky sázejí na to, že díky klientovi postupně vydělají na dalších produktech.

Druhým hlavním důvodem, proč letos hypotéky zlevňovaly, bylo snižování ceny peněz na mezibankovním trhu. Takzvané úrokové swapy, jejichž prostřednictvím se banky na trhu zajišťují proti možnému výkyvu sazeb, a od nichž odvíjejí ceny hypoték, se v první části roku vyvíjely nejčastěji příznivě a v srpnu dokonce výrazně klesly. Teď už ale stouply zpátky na úroveň z úvodu roku.

 

Pro ilustraci se podívejme na pětiletý swap: Koncem roku 2018 byl na úrovni kolem 2,3 procenta, na začátku letošního roku spadl na 1,8 až 2 procenta, v srpnu až na 1,2 procenta a nyní je zpět kolem 1,8 procenta.

„Cena peněz se po několikaměsíčním významnějším poklesu vrátila na hodnoty, na kterých se nacházela v polovině roku. Z tohoto pohledu tedy impuls pro další snižování úroků u hypoték nevidím,“ shrnuje to David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance.

„Co nám přijde zajímavé, je rozdíl v cenách a to, že dlouhé peníze jsou levnější než krátké. To v minulosti nebylo a dává to tušit, že trh předpokládá, že úrokové sazby v ekonomice zůstanou nízko po velmi dlouhou dobu,“ říká Ostatek. To by mohlo znamenat dlouhodobou stagnaci úroků i u hypoték. „Vzhledem k tomu, že aktuální sazby jsou velmi slušné, vnímám to jako pozitivní trend,“ dodává Eim.

Hypoteční trh v letošním roce i přes pokles úrokových sazeb meziročně propadl zhruba o pětinu, pokud jde o objem sjednaných hypoték týče. Letos banky dosáhnou úrovně zhruba 180 miliard korun. To je návrat na stavy z let 2014 a 2015, než přišlo období rekordního růstu.

Většímu zájmu o hypotéky brání vysoké ceny nemovitostí, přísnější regulace ze strany České národní banky i malá nabídka nových bytů. Centrální banka se k uvolnění omezení nechystá, ceny bytů jsou podle ní nadhodnocené až o pětinu. Trh s hypotékami neklesl ještě níž díky tomu, že úroky zůstávají nízké. A vydržet by to tedy mohlo i v příštím roce.

  

 

foto David EimCitace k článku poskytl: 
 
David Eim
místopředseda představenstva
GEPARD FINANCE a.s.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak vypočítat RPSN (roční procentní sazba nákladů)

Podle zákona o spotřebitelském úvěru pod pojmem "roční procentní sazba nákladů" (nebo častěji jen "RPSN") rozumíme "celkové náklady spotřebitelského úvěru vyjádřené jako roční procento z celkové výše spotřebitelského úvěru".

Na jednu stranu se...

Osobní přístup hypotečního poradce je stále nenahraditelný [podcast Finance FM]

18. 3. 2021, Podcast Finance FM

Hostem dalšího dílu podcastu Finance FM byl generální ředitel Gepard Finance, Jiří Pathy. Zkušený manažer v úvodu epizody přibližuje požadavky na hypotečního makléře, než se stane důvěryhodným průvodcem klienta ve světě...

Mimořádné splátky hypoték ztraceny ve slepé uličce

17. 9. 2020, Profi Poradenství & Finance: Komentář k hypotečnímu trhu

Slepá ulička se vyznačuje tím, že na jejím konci je zeď a dál to prostě nejde. Pokud zeď není vysoká, můžeme ji přelézt a uvidíme, co je za ní. Anebo se vrátíme na křižovatku a...