Změna rodinného stavu a refinancování: Jaké komplikace přináší a jak je obejít?

Refinancování hypotečního úvěru je skvělým nástrojem proti zbytečně vysokým výdajům. Stačí během fixačního období sáhnout po té správné nabídce – a ušetříte desítky až stovky tisíc korun. Potřeba je jen občanský průkaz, výpis z katastru nemovitostí a troška zdravé drzosti. Jedinou překážkou může být láska. A to doslova.

Jak změna rodinného stavu ovlivní refinancování hypotéky?

Při posuzování žádosti o hypotéku u nové instituce banky nezajímají jen vaše příjmy a závazky. Stejně tak důležité jsou pro bankovní úředníky i údaje o vašem manželovi či manželce. Zcela zásadní je tento údaj v případě, že svatební veselka proběhla v období mezi podáním žádosti o hypotéku a žádostí o její refinancování.

Svobodný, či zadaný – to je oč tu běží!

Při udělování hypotečního úvěru sezdané osobě se totiž povinnost ručení přenáší (až na několik výjimek) na oba partnery. Pokud jste tedy hypotéku dostali ještě za svobodna, ale o refinancování žádáte po svatbě, stává se ručitelem i váš partner. To ale neznamená, že by automaticky získal i polovinu zakoupené nemovitosti.

Spravedlivé rozdělení nemovitého majetku patří do rukou právníků. Je třeba vyřešit nejen vlastnictví, ale i nakládání s ním v případě rozvodu nebo prodeje podílu. Náklady na rozdělení majetku se nakonec mohou vyšplhat do takových částek, že samotné refinancování ztrácí smysl.

Společné jmění manželů ušetří čas i dohady

Český právní řád ale nabízí i schůdnou cestu dělení majetku, a to v podobě rozdělení společného jmění manželů. Specifická forma spoluvlastnictví na partnera automaticky přenáší nejen společně nabytý majetek (včetně platu), ale i závazky a pohledávky.

Společné jmění manželů zřizují na vyžádání notáři – vedle občanských průkazů a oddacího listu je třeba dodat i soupis majetku, v případě nemovitosti doplněný výpisem z katastru.

Nemáte ve své občance uveden svůj rodinný stav? Nezapomeňte na výpis z evidence obyvatel. Uplatníte jej nejen při žádosti o společné jmění manželů, ale i při vyřizování nového úvěru.

Zřízení společného jmění je záležitostí okamžiku, předchází mu ale čekání, trvající nezřídka i několika měsíců. Samotné vyřízení je záležitostí několika hodin. Navíc je relativně levné – průměrné náklady jdou do výše několika tisíc Kč.

Nezapomeňte na časovou rezervu

Institut společného jmění manželů může ovšem sloužit i jako nástroj pro zakrytí špatného úvěrového skóre jednoho z partnerů. Proti takovým praktikám se banky brání: Netrvá-li společné jmění alespoň 6 měsíců, předchází vyřízení žádosti o refinancování důkladné proklepnutí skrze úvěrové a exekuční registry.

O možnosti refinancování a společného jmění se vyplatí zajímat alespoň rok před koncem fixačního období. Jen tak máte totiž jistotu, že při jednání o nové, výhodnější hypotéce vše opravdu klapne.

Sjednejte si schůzku s našimi makléři

Výpis z evidence obyvatel i katastru nemovitostí, zařízení společného jmění manželů – to vše jsou úkony, které vám nějaký ten pátek zaberou.

Co kdybyste se ale místo obíhání úřadů věnovali rodině a svým koníčkům a nepříjemné zařizování nechali na nás?

Sjednejte si ZDARMA schůzi s našimi hypotečními brokery. Poradíme vám, jak úspěšně a bez průtahů refinancovat vaši hypotéku!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Na kolik vás vyjde předčasné splacení hypotéky?

Není to tak dávno, co si banky za předčasné splacení hypotéky mimo fixační dobu účtovaly vysoké poplatky. Od 1. prosince 2016 mohou lidé díky zákonu o spotřebitelském úvěru hypotéku doplatit snáze a levněji. Existují dokonce případy, kdy můžete...

Refinancování hypotéky v roce 2022: Jaké zvolit fixační období?

Na refinancování hypotéky se letos musí připravit desítky tisíc lidí, které bude čekat nelehký úkol. Správně zvolit délku fixačního období a rozhodnout se, jak dlouho budou mít pevně stanovenou úrokovou sazbu. Ty rostou již několik měsíců v řadě a...

Refinancování hypotéky a vyvázání druhé nemovitosti ze zástavy

Ceny nemovitostí vzrostly v České republice za posledních pět let téměř nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Vyšší cenový nárůst zaznamenali pouze v Maďarsku. Na jedné straně mohou rostoucí ceny nemovitostí představovat překážku v pořízení...