Změna rodinného stavu a refinancování: Jaké komplikace přináší a jak je obejít?

Refinancování hypotečního úvěru je skvělým nástrojem proti zbytečně vysokým výdajům. Stačí během fixačního období sáhnout po té správné nabídce – a ušetříte desítky až stovky tisíc korun. Potřeba je jen občanský průkaz, výpis z katastru nemovitostí a troška zdravé drzosti. Jedinou překážkou může být láska. A to doslova.

Jak změna rodinného stavu ovlivní refinancování hypotéky?

Při posuzování žádosti o hypotéku u nové instituce banky nezajímají jen vaše příjmy a závazky. Stejně tak důležité jsou pro bankovní úředníky i údaje o vašem manželovi či manželce. Zcela zásadní je tento údaj v případě, že svatební veselka proběhla v období mezi podáním žádosti o hypotéku a žádostí o její refinancování.

Svobodný, či zadaný – to je oč tu běží!

Při udělování hypotečního úvěru sezdané osobě se totiž povinnost ručení přenáší (až na několik výjimek) na oba partnery. Pokud jste tedy hypotéku dostali ještě za svobodna, ale o refinancování žádáte po svatbě, stává se ručitelem i váš partner. To ale neznamená, že by automaticky získal i polovinu zakoupené nemovitosti.

Spravedlivé rozdělení nemovitého majetku patří do rukou právníků. Je třeba vyřešit nejen vlastnictví, ale i nakládání s ním v případě rozvodu nebo prodeje podílu. Náklady na rozdělení majetku se nakonec mohou vyšplhat do takových částek, že samotné refinancování ztrácí smysl.

Společné jmění manželů ušetří čas i dohady

Český právní řád ale nabízí i schůdnou cestu dělení majetku, a to v podobě rozdělení společného jmění manželů. Specifická forma spoluvlastnictví na partnera automaticky přenáší nejen společně nabytý majetek (včetně platu), ale i závazky a pohledávky.

Společné jmění manželů zřizují na vyžádání notáři – vedle občanských průkazů a oddacího listu je třeba dodat i soupis majetku, v případě nemovitosti doplněný výpisem z katastru.

Nemáte ve své občance uveden svůj rodinný stav? Nezapomeňte na výpis z evidence obyvatel. Uplatníte jej nejen při žádosti o společné jmění manželů, ale i při vyřizování nového úvěru.

Zřízení společného jmění je záležitostí okamžiku, předchází mu ale čekání, trvající nezřídka i několika měsíců. Samotné vyřízení je záležitostí několika hodin. Navíc je relativně levné – průměrné náklady jdou do výše několika tisíc Kč.

Nezapomeňte na časovou rezervu

Institut společného jmění manželů může ovšem sloužit i jako nástroj pro zakrytí špatného úvěrového skóre jednoho z partnerů. Proti takovým praktikám se banky brání: Netrvá-li společné jmění alespoň 6 měsíců, předchází vyřízení žádosti o refinancování důkladné proklepnutí skrze úvěrové a exekuční registry.

O možnosti refinancování a společného jmění se vyplatí zajímat alespoň rok před koncem fixačního období. Jen tak máte totiž jistotu, že při jednání o nové, výhodnější hypotéce vše opravdu klapne.

Sjednejte si schůzku s našimi makléři

Výpis z evidence obyvatel i katastru nemovitostí, zařízení společného jmění manželů – to vše jsou úkony, které vám nějaký ten pátek zaberou.

Co kdybyste se ale místo obíhání úřadů věnovali rodině a svým koníčkům a nepříjemné zařizování nechali na nás?

Sjednejte si ZDARMA schůzi s našimi hypotečními brokery. Poradíme vám, jak úspěšně a bez průtahů refinancovat vaši hypotéku!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

5 nejčastějších mýtů, které kolují o refinancování hypotéky

Doba rekordně nízkých úrokových sazeb hypoték pomalu spěje ke konci. K prvnímu růstu hypotečních úroků by mělo dojít už v polovině tohoto roku a lidé proto zjišťují, jak se k výhodnému úroku dopracovat. O refinancování hypotéky koluje řada mýtů a...

4 poplatky, které na vás číhají při refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky v posledních měsících zvažuje čím dál více lidí. Důvody jsou jasné – stoupající úrokové sazby hrozí vidinou finanční ztráty, hypoteční úvěry uzavřené před několika lety zase omračují vysokým úročením. Bankovní instituce na...

Odpočet daní při refinancování hypotéky

V roce 2014 končí fixační období hypotečních úvěrů u více než 100 000 klientů. Pokud patříte mezi ně, využijte jedinečné možnosti refinancovat svůj stávající úvěr, čímž získáte řadu atraktivních výhod. Nejen že vám může nový bankovní dům poskytnout...