Znáte australskou hypotéku? Podrobný popis uvnitř!

Klasická, americká nebo australská hypotéka – že v tom máte docela zmatek? Určitě nejste jediní. Na následujících řádcích vám prozradíme, co si představit pod samotným pojmem australská hypotéka, komu je tento druh hypotéky určen a kdo by se měl raději poohlédnout po hypotéce jiného typu. Tak se pohodlně usaďte, naše hypoteční krasojízda právě začíná!

Znáte australskou hypotéku? Podrobný popis uvnitř!

Co si představit pod pojmem „australská hypotéka“

První přišla s tímto pojmem Hypoteční banka, a to na podzim roku 2012. Jednalo se o unikátní hypoteční kampaň, která nalákala mnoho nových zájemců o hypoteční úvěr. Princip australské hypotéky byl velmi jednoduchý – čím větší obnos finančních prostředků si vypůjčíte, tím větší slevu na úrocích získáte! Připadá vám tento postup povědomý? Jistěže, s podobným principem totiž přišly již některé bankovní domy v minulosti. Ovšem samotný pojem australská hypotéka je poměrně dobrým a promyšleným tahem Hypoteční banky a zejména pak jejich marketingových a PR manažerů.

Jak se počítá úrok u australské hypotéky

Tento typ hypotečního úvěru je založen na degresivním výpočtu úroků. Jak již bylo výše zmíněno – čím více si půjčíte, tím nižší budou zaplacené úroky. Jako příklad můžeme uvést třeba úvěr, jehož výše dosahuje 1 milionu Kč. Dle nabídky Hypoteční banky klient za tento objem vypůjčených finančních prostředků ušetří 0,1 procentního bodu z úroků. Pokud si vypůjčí více, než 1 milion korun, pak se jeho úspora na úrocích bude pohybovat kolem 0,2 procentních bodů. V případě 3 milionové hypotéky se bude jednat o úsporu ve výši 0,3 procentních bodů. A tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Jak lze tedy z výše uvedeného usuzovat, princip výpočtu úroků u australské hypotéky je opravdu velmi jednoduchý.

Pro koho je australská hypotéka výhodná

Podmínkou australské hypotéky je 5letá doba fixace. Hypotéka je proto vhodná pro osoby, které si plánují půjčit vyšší objem finančních prostředků na období 5 a více let. Tyto finanční prostředky pak využijí k přesně vymezenému účelu, ale také k dalším účelům ve smlouvě neuvedených. V případě vyššího úvěru totiž klient Hypoteční banky může financovat jak nemovitost, tak i rekonstrukci nemovitosti a její vybavení. Jak tedy z výše uvedeného vyplývá, jedná se o kombinaci účelové a neúčelové hypotéky s takřka nulovým poplatkem za její sjednání.

Kdo by se měl australské hypotéce naopak vyhnout

Pokud si potřebujete půjčit finanční obnos na samotnou výstavbu nemovitosti nebo uvažujete o nižším hypotečním úvěru, raději se podívejte po hypotéce americké nebo té klasické. Výhody australské hypotéky totiž mohou čerpat zejména ti klienti, kteří potřebují větší objem finančních prostředků, jež následně využijí pro účely sjednané ve smlouvě a k pokrytí dalších nákladů ve smlouvě neuvedených.

Máte zkušenosti s australskou hypotékou nebo víte o někom, kdo o ní uvažuje?
Doporučte tento článek svým známým na sociálních sítích!

Sdílejte článek