Zpětné refinancování umožňuje získat úvěr, i když už jste nemovitost koupili

Standardní cesta využití hypotéky je asi všem známá – nejprve požádáte a poté díky půjčce pořídíte vysněný byt či dům. Existuje ale i možnost obráceného postupu, kdy nejprve koupíte, postavíte či zrekonstruujete nemovitost a následně ji zafinancujete úvěrem. Pokud jste tedy v situaci, že vám nedávno vynaložené prostředky začínají z jakéhokoliv důvodu chybět, může vám zpětné refinancování ulehčit od starostí.

Zpětné refinancování umožňuje získat úvěr, i když už jste nemovitost koupili

„Hypotéku naopak“ nabízí všechny velké bankovní instituce poskytující úvěry na bydlení. Liší se samozřejmě konkrétními podmínkami, od úroku, přes výši částky nebo hodnotu nemovitosti až k délce období, za které lze zpětné proplacení žádat.

Hlavní výhody

Zřejmou předností zpětného refinancování je jeho samotný princip – nechat si proplatit něco, do čeho jste už vložili vlastní či půjčené peníze. „Zachrání“ vás v případě, že jste si vše špatně propočítali nebo pokud musíte neplánovaně pokrýt jiné velké výdaje.

Typicky se do problémů tohoto typu dostávají lidé, kteří se pustí do rozsáhlých oprav a teprve na základě stavebních prací odhalují další a další nedostatky budovy, které je nutné vyřešit.

Za výhodu lze považovat i fakt, že se nemusí jednat o čerstvou záležitost. Většinou si můžete nechat proplatit náklady na pořízení bydlení rok či dva dozadu. Někde se setkáte i s tříletou lhůtou.

A ještě jedna věc. Mnohým lidem je „proti srsti“, že by měli svůj domov zatížit hypotékou, proto začnou uvažovat spíše nad klasickou spotřebitelskou půjčkou. Pamatujte ale, že zpětné refinancování je levnější, protože má nižší úrokovou sazbu.

…a nevýhody

Na druhou stranu počítejte s tím, že banka si vás bude opravdu důkladně prověřovat. A to nejen kvůli novému zákonu o spotřebitelských úvěrech z prosince minulého roku. Musíte ji potřebnými doklady přesvědčit o tom, že hypotékou chcete pokrýt jen předchozí investice do nemovitosti (výpisy z účtu, faktury od dodavatelů prací či materiálu, kupní smlouvou apod). Asi nemusíme připomínat, že bude zkoumat vaši bonitu a brát v potaz další faktory, které vypovídají o vaší schopnosti splácet. Dále ještě zmíníme, že na rozdíl od tradiční podoby hypotéky u této varianty nelze uhrazené úroky odečítat od základu daně z příjmu.

Zpětné refinancování vs. zpětná hypotéka

Na závěr bychom vám ještě chtěli vysvětlit rozdíl mezi někdy zaměňovanými termíny. Neoznačují stejný produkt. Zpětná hypotéka je určena osobám nad 70 let, o jejichž dům či byt neprojevuje nikdo z dědiců zájem, případně žádné dědice nemají. A tak mohou svou nemovitost prodat dané společnosti, ale v klidu v ní dožít. Ta jim posléze vyplatí peníze nebo jim posílá doživotní rentu.

Zajímá vás, jak na financování vlastního bydlení? Stáhněte si zdarma e-book plný užitečných rad a tipů, díky kterým na hypotéce ušetříte co nejvíce peněz.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Rok 2023: Co nás čeká na trhu hypoték?

Zájem o nové hypotéky v roce 2022 prudce klesl. Důvodem byly hlavně vysoké úroky a rostoucí ceny nemovitostí. Se sny o vlastním bydlení se tak v loňském roce musela na čas rozloučit velká část lidí. Jak to bude v roce 2023? Budou úrokové sazby z hypoték...

Hypotéka a ztráta zaměstnání. Co dělat a na co se připravit?

Ztráta zaměstnání je sama o sobě velmi nepříjemnou životní situací, která může postihnout kohokoli z nás. Komplikace může výpadek v příjmech přinést v době, kdy splácíte hypotéku, protože v takovém případě ručíte svým majetkem a nikdo nechce přijít o...

Jak vybrat hypotéku v době vysokých úrokových sazeb?

Úrokové sazby z hypoték za poslední měsíce vyšplhaly k hodnotám daleko vyšším, než na které jsme byli poslední roky zvyklí. I proto si mnozí kladou otázku, zdali je v době vysokých úrokových sazeb rozumné uzavírat novou smlouvu o hypotečním úvěru....