Zpětné refinancování umožňuje získat úvěr, i když už jste nemovitost koupili

Standardní cesta využití hypotéky je asi všem známá – nejprve požádáte a poté díky půjčce pořídíte vysněný byt či dům. Existuje ale i možnost obráceného postupu, kdy nejprve koupíte, postavíte či zrekonstruujete nemovitost a následně ji zafinancujete úvěrem. Pokud jste tedy v situaci, že vám nedávno vynaložené prostředky začínají z jakéhokoliv důvodu chybět, může vám zpětné refinancování ulehčit od starostí.

Zpětné refinancování umožňuje získat úvěr, i když už jste nemovitost koupili

„Hypotéku naopak“ nabízí všechny velké bankovní instituce poskytující úvěry na bydlení. Liší se samozřejmě konkrétními podmínkami, od úroku, přes výši částky nebo hodnotu nemovitosti až k délce období, za které lze zpětné proplacení žádat.

Hlavní výhody

Zřejmou předností zpětného refinancování je jeho samotný princip – nechat si proplatit něco, do čeho jste už vložili vlastní či půjčené peníze. „Zachrání“ vás v případě, že jste si vše špatně propočítali nebo pokud musíte neplánovaně pokrýt jiné velké výdaje.

Typicky se do problémů tohoto typu dostávají lidé, kteří se pustí do rozsáhlých oprav a teprve na základě stavebních prací odhalují další a další nedostatky budovy, které je nutné vyřešit.

Za výhodu lze považovat i fakt, že se nemusí jednat o čerstvou záležitost. Většinou si můžete nechat proplatit náklady na pořízení bydlení rok či dva dozadu. Někde se setkáte i s tříletou lhůtou.

A ještě jedna věc. Mnohým lidem je „proti srsti“, že by měli svůj domov zatížit hypotékou, proto začnou uvažovat spíše nad klasickou spotřebitelskou půjčkou. Pamatujte ale, že zpětné refinancování je levnější, protože má nižší úrokovou sazbu.

…a nevýhody

Na druhou stranu počítejte s tím, že banka si vás bude opravdu důkladně prověřovat. A to nejen kvůli novému zákonu o spotřebitelských úvěrech z prosince minulého roku. Musíte ji potřebnými doklady přesvědčit o tom, že hypotékou chcete pokrýt jen předchozí investice do nemovitosti (výpisy z účtu, faktury od dodavatelů prací či materiálu, kupní smlouvou apod). Asi nemusíme připomínat, že bude zkoumat vaši bonitu a brát v potaz další faktory, které vypovídají o vaší schopnosti splácet. Dále ještě zmíníme, že na rozdíl od tradiční podoby hypotéky u této varianty nelze uhrazené úroky odečítat od základu daně z příjmu.

Zpětné refinancování vs. zpětná hypotéka

Na závěr bychom vám ještě chtěli vysvětlit rozdíl mezi někdy zaměňovanými termíny. Neoznačují stejný produkt. Zpětná hypotéka je určena osobám nad 70 let, o jejichž dům či byt neprojevuje nikdo z dědiců zájem, případně žádné dědice nemají. A tak mohou svou nemovitost prodat dané společnosti, ale v klidu v ní dožít. Ta jim posléze vyplatí peníze nebo jim posílá doživotní rentu.

Zajímá vás, jak na financování vlastního bydlení? Stáhněte si zdarma e-book plný užitečných rad a tipů, díky kterým na hypotéce ušetříte co nejvíce peněz.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka pro mladé: Jak vybrat a financovat své první bydlení?

Pořízení vlastního bydlení je velkým životním milníkem a pro mnohé zároveň jednou z největších životních investic vůbec. Bez ohledu na to, zda financujete koupi nemovitosti z vlastních úspor, či hypotékou, je nutné rozklíčovat spoustu otázek. Možná se...

Na kolik vás vyjde hypotéka v roce 2023?

Budete si pořizovat vlastní bydlení a zvažujete, na kolik vás vlastně splácení hypotečního úvěru aktuálně vyjde? Pojďme se podívat na to, kolik je nutné mít našetřeno, pokud si chcete vzít hypotéku, jak vysoké jsou nyní úrokové sazby, jak si...

Mimořádné splacení hypotéky se prodraží

„Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen ji opakovat.“ Dost možná se česká vláda inspirovala právě tímto citátem, když rozhodla, že je nejvyšší čas umožnit bankám, aby si za předčasné splacení hypotéky před termínem fixace účtovaly vyšší poplatek....