Zpětné refinancování umožňuje získat úvěr, i když už jste nemovitost koupili

Standardní cesta využití hypotéky je asi všem známá – nejprve požádáte a poté díky půjčce pořídíte vysněný byt či dům. Existuje ale i možnost obráceného postupu, kdy nejprve koupíte, postavíte či zrekonstruujete nemovitost a následně ji zafinancujete úvěrem. Pokud jste tedy v situaci, že vám nedávno vynaložené prostředky začínají z jakéhokoliv důvodu chybět, může vám zpětné refinancování ulehčit od starostí.

Zpětné refinancování umožňuje získat úvěr, i když už jste nemovitost koupili

„Hypotéku naopak“ nabízí všechny velké bankovní instituce poskytující úvěry na bydlení. Liší se samozřejmě konkrétními podmínkami, od úroku, přes výši částky nebo hodnotu nemovitosti až k délce období, za které lze zpětné proplacení žádat.

Hlavní výhody

Zřejmou předností zpětného refinancování je jeho samotný princip – nechat si proplatit něco, do čeho jste už vložili vlastní či půjčené peníze. „Zachrání“ vás v případě, že jste si vše špatně propočítali nebo pokud musíte neplánovaně pokrýt jiné velké výdaje.

Typicky se do problémů tohoto typu dostávají lidé, kteří se pustí do rozsáhlých oprav a teprve na základě stavebních prací odhalují další a další nedostatky budovy, které je nutné vyřešit.

Za výhodu lze považovat i fakt, že se nemusí jednat o čerstvou záležitost. Většinou si můžete nechat proplatit náklady na pořízení bydlení rok či dva dozadu. Někde se setkáte i s tříletou lhůtou.

A ještě jedna věc. Mnohým lidem je „proti srsti“, že by měli svůj domov zatížit hypotékou, proto začnou uvažovat spíše nad klasickou spotřebitelskou půjčkou. Pamatujte ale, že zpětné refinancování je levnější, protože má nižší úrokovou sazbu.

…a nevýhody

Na druhou stranu počítejte s tím, že banka si vás bude opravdu důkladně prověřovat. A to nejen kvůli novému zákonu o spotřebitelských úvěrech z prosince minulého roku. Musíte ji potřebnými doklady přesvědčit o tom, že hypotékou chcete pokrýt jen předchozí investice do nemovitosti (výpisy z účtu, faktury od dodavatelů prací či materiálu, kupní smlouvou apod). Asi nemusíme připomínat, že bude zkoumat vaši bonitu a brát v potaz další faktory, které vypovídají o vaší schopnosti splácet. Dále ještě zmíníme, že na rozdíl od tradiční podoby hypotéky u této varianty nelze uhrazené úroky odečítat od základu daně z příjmu.

Zpětné refinancování vs. zpětná hypotéka

Na závěr bychom vám ještě chtěli vysvětlit rozdíl mezi někdy zaměňovanými termíny. Neoznačují stejný produkt. Zpětná hypotéka je určena osobám nad 70 let, o jejichž dům či byt neprojevuje nikdo z dědiců zájem, případně žádné dědice nemají. A tak mohou svou nemovitost prodat dané společnosti, ale v klidu v ní dožít. Ta jim posléze vyplatí peníze nebo jim posílá doživotní rentu.

Zajímá vás, jak na financování vlastního bydlení? Stáhněte si zdarma e-book plný užitečných rad a tipů, díky kterým na hypotéce ušetříte co nejvíce peněz.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Jak optimalizovat hypotéku po zavedení nových pravidel

S novými pravidly pro hypoteční úvěry, která vstoupila v platnost v září 2024, je důležité přistoupit k financování bydlení s jasnou strategií. V tomto článku vám ukážeme, jak optimalizovat svou hypotéku tak, abyste nejen ušetřili na nákladech, ale...

Nejlevnější hypotéka? Máte to ve svých rukou

Každý, kdo potřebuje hypotéku, se shání především po nejnižší úrokové sazbě. Málokdo si ale uvědomuje, že to, jak velkou cenu za půjčku na bydlení zaplatí, má vlastně ve svých rukou. Pojďme se společně podívat, co můžete sami udělat pro dosažení co...

Kratší fixace na vzestupu. Co to znamená pro vaši hypotéku?

V posledních měsících dochází na hypotečním trhu k zajímavému trendu: banky stále častěji preferují kratší fixace úrokových sazeb. Pětileté fixace, dříve běžné, pomalu ustupují a místo nich nastupují tříleté, a dokonce i roční fixace. Pojďme se...