Zvažujete vlastní bydlení? Neváhejte, hypotéky jsou pořád výhodné!

Vzít si hypotéku je v současné době stále výhodné. Průměrné úrokové sazby hypoték totiž v létě znovu klesly a dostaly se na nový historický rekord. Banky se navíc od srpna připravovaly na podzimní hypoteční období, a proto své indexy nabídkových úrokových sazeb jen nepatrně zvýšily.

vlastní bydlení s hypotékou

 

Zvažujete vlastní bydlení? Neváhejte, hypotéky jsou pořád výhodné!

 

Nastává příznivé období pro ty, kteří uvažují o hypotečním úvěru
 

Letošní květen a červen se zapsal do historie svými nejnižšími sazbami, které se dostaly i pod 3,0 %. Během srpna pak průměrná úroková sazba hypoték vrostla o několik setin procenta, v podzimních dnech se však další výrazný nárůst nekonal. Na trhu jde získat úrokové sazba pod 3,10 %, jak ukazují výsledky online kalkulačky Gepard Finance. Jenom pro připomenutí uveďme, že loni v říjnu se sazby pohybovaly nad 3,3 % p. a. Lidé tak například ve splátce dvoumilionové hypotéky s dvacetiletou splatností ušetří až několik stovek korun měsíčně.

Levné hypotéky však do roku 2014 vkročit nemusí
 

Podle GEPARD FINANCE potvrdila srpnová data pouze domněnky z předchozích měsíců, že úrokové dno je překonáno a sazby se navrací zpět nad 3 procenta. Příčinou nárůstu sazeb je podle odborníků z GEPARD FINANCE zvýšení ceny peněz na mezibankovním trhu, z něhož zvláště menší banky čerpají likviditu na profinancování poskytovaných úvěrů. V souvislosti s tím lze v listopadu očekávat další mírný nárůst úrokových sazeb. Konkurenční boj tak v současnosti banky přenáší do oblasti poplatků. Hned několik z nich totiž nabízí hypotéku bez poplatku za vyřízení úvěru nebo s odpuštěním poplatku za odhad ceny nemovitosti. Podle expertů však tento stav nebude trvat dlouho a některá z bank naruší dosavadní status quo a konkurenční boj začne znovu.

K navyšování úrokových sazeb banky přistupují z několika důvodů. Odborníci se například domnívají, že chtějí preventivně zvýšit rizikové marže pro případ budoucího zhoršení situace domácností. Od roku 2009 začaly úrokové sazby postupně klesat, což je v historii hypotečního financování nejdelší období poklesu úrokových sazeb. Po čtyřech letech se tak marže bank dostaly pod velký tlak, a proto banky v současnosti operují s historicky nejnižšími maržemi. Další důvodem může být fakt, že většina bank letos zrušila poplatek za správu úvěru a přišla tak o velký zdroj výnosů.

S pořízením vlastního bydlení raději neotálejte
 

Lidé zvažující pořízení vlastního bydlení prostřednictvím hypotéky by neměli dlouho otálet. Současné úrokové podmínky se vyskytují na hranici historického minima, a proto je více než výhodné podat si u společnosti GEPARD FINANCE žádost o úvěr, případně využít některé z možnosti rezervace úrokové sazby.

Rádi vám se vším poradíme. KONTAKTUJTE NÁS

 

Sdílejte článek