Zvládají mladí lidé splácet své závazky?

Mladí lidé do 24 let jsou pro banky a hypoteční společnosti stále nejrizikovější skupinou. Své dluhy bohužel nezvládá splácet asi 16 % z nich, tedy cca šestina. V čem spočívají největší problémy této skupiny? Čeho byste se měli vyvarovat, pokud do ní sami spadáte? A jak se na půjčkách mladých odrazí nový zákon o spotřebitelském úvěru? Vše se dozvíte v následujícím článku.

Zvládají mladí lidé splácet své závazky?

Čeští spotřebitelé jsou zadluženi hodně, svým závazkům se ale snaží dostát

Dluhy českých domácností, na kterých se nejvíce podílejí dlouhodobé půjčky a úvěry, v současné době přesahují již 1,3 biliony korun. Ani v blízké budoucnosti se neočekává žádný výrazný pokles, spíše naopak. Češi nicméně mají tendenci svým závazkům dostát, a pokud se dostanou do problémů, pak je většinou řeší. Například Poradna při finanční tísni zaznamenala během roku 2015 na 11 tisíc nových klientů, kteří se svým dluhům snažili aktivně postavit. Co se týče mladých lidí do 24 let, statistiky Bankovního a Nebankovního registru klientských informací evidují v této kategorii cca 147 tisíc poskytnutých úvěrů. O rizikovosti této kategorie svědčí, že asi 24 tisíc těchto úvěrů je ohrožených.

Jaké nejčastější chyby mladí majitelé úvěrů dělají?

Finanční gramotnost je v Česku bohužel stále na nízké úrovni, jak se ukazuje také u problémů s hypotékami. Více než polovina lidí nedokáže identifikovat pravou příčinu svých finančních potíží a pokud ano, tak s ní něco začíná dělat pozdě. Zde narážíme na první kámen úrazu – mnoho lidí již dlouho ví o svých problémech splácet, ať už z důvodu nedostatečných příjmů či jiných, ale nic s nimi nedělá. Bohužel, někteří se k problému postaví čelem, až když u nich zazvoní exekutor, a to už často bývá na nějaké jednoduché protiopatření pozdě. Podstatná část problému se přitom mohla vyřešit, kdyby na něj lidé zareagovali včas.

Mladí vlastníci úvěrů, hypoték a kontokorentů se často ve finanční problematice neorientují, příliš přeceňují vlastní schopnosti splácet a nevytvářejí si rezervy. V typickém případě také podepíší více žádostí o půjčku, než jsou schopni reálně splácet. O pomoc ve finanční nouzi pak nejčastěji žádají rodinu. Není neobvyklé, že lidé, kteří tuto možnost nemají, si berou další půjčku, aby splatili tu předešlou. Z kolotoče dluhů je pak vysvobodí až osobní bankrot. Příznačné je, že typický věk žadatele, který na sebe podává insolvenční návrh, v současnosti klesl na 28 let. V předešlých letech se přitom pohyboval nejběžnější věk žadatele o oddlužení okolo 35.

Pomůže nový zákon o úvěru také mladým žadatelům?

Novela zákona o úvěru cílí především na lepší ochranu spotřebitelů. Jedním z principů zákona je důkladnější prověření úvěruschopnosti žadatele. To by v některých případech mohlo zachránit před nepříjemnostmi mladé žadatele, kteří sami nejsou příliš schopni realisticky zhodnotit vlastní schopnost splácet. Pečlivější prověřování žadatelů ovšem povede jistě také k odmítání poskytnutí úvěrů. Riziko může představovat příležitost, kterou nový zákon vytváří lichvářům a mikroúvěrovým společnostem, které legislativní regulace respektovat nebudou. K podobnému boomu nebezpečně drahých úvěrů na hraně zákona již například došlo na Slovensku, a to především v lokalitách s nižšími příjmy.

Tak jako v mnoha případech, i zde je nejlepší uvážlivý výběr produktu a rada odborníka. Rádi vám pomůžeme – stáhněte si zdarma náš e-book 15 kroků k lepšímu bydlení.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Hypotéka krok za krokem: podrobný návod

Chystáte se pořídit si vlastní bydlení? Chcete rekonstruovat, stavět nebo si koupit již stojící nemovitost? Pak s největší pravděpodobností přemýšlíte o hypotéce a zvažujete, čí nabídka je pro vás nejvýhodnější, zda vás nečekají nepředvídané změny podmínek „za...