Byt v paneláku na sídlišti je dobrý start, říká odborník (12.10. 2004)

MF DnesPraha - Dnes rozhoduje při koupi bytu především atraktivita lokality a její dopravní dostupnost, říká konsultant v oblasti bytové výstavby a financování Jiří Felix ze společnosti GEPARD FINANCE a.s.

Jak to v současnosti vypadá na trhu s nově postavenými byty?

Do letošního roku ceny bytů pořád rostly, ale vzhledem k tomu, že pražský trh je novými projekty poměrně značně přeplněn, jsem přesvědčen, že developeři budou muset reagovat. Trh tu není tak silný, aby zajistil odbyt v takovém rozsahu.

Zákazníka zajímají hlavně ceny, ty však v nejbližší době klesat nebudou. Jak to vypadá do budoucna?

Myslím, že do roku 2007 je určitý pokles cen možný, určitě neporostou. Ony totiž už nemají kam stoupat. Především musíte vzít v potaz, že před třemi lety řešilo bydlení hypotékou dvacet procent lidí, dnes se toto číslo pohybuje už mezi šedesáti sedmdesáti procenty zájemců.

A jak je to s cenami bytů ve starší cihlové zástavbě?

Ceny panelových bytů šly výrazně dolů. Co se týče bytů ve starší zástavbě cihlových domů, tam se ceny příliš nezměnily. Není jich moc a jejich cenu často ovlivňuje atraktivita čtvrti, kde se velká část těchto bytů nachází. Dobrá adresa typu Vinohrady bude fungovat asi pořád.

Otázka bydlení v dnešní době patří často k neřešitelným problémům mladých lidí. Poraďte jim, co je v tuto chvíli nejlepší řešení?

Pokud už člověk uvažuje třeba o pronájmu, mohl by zvážit možnost hypotečního úvěru. Protože, když platím dvanáct tisíc korun za nájem, tak to samé mohu odvádět na hypotéku s tím, že byt už je na katastru napsaný na mě a jednou mi bude patřit. Pokud člověk nemá takové příjmy, které by mu stačily na novou bytovou výstavbu, je tu možnost koupě bytu v panelovém domě na sídlišti. Tam jsou ceny reálnější, na to už lze dosáhnout. Menší byt se tam dá pořídit kolem milionu korun. Řada lidí to považuje za dobrý start.

A na co by zájemce o koupi bytu měl dát pozor?

To je složitější. Důležitá věc je výběr firmy, která bytové domy staví. Je určitě lepší, když už je za ní vidět nějaká práce. Také výběrem na trhu dlouhodobě stabilního developera člověk chybu určitě neudělá.

Sdílejte článek