Media v ČR zcela neopodstatněně již minimálně jeden a čtvrt roku straší občany ČR americkou hypoteční krizí. Americká hypoteční krize mezi tím přerostla v celosvětovou finanční krizi. Tato krize je ovšem původem krizí investorů ze Spojených států, kteří své miliardové přebytky s vidinou zisků investovali dlouhá léta do hypotečního sektoru, do produktů rizikových hypoték. Ačkoliv se naší republice světová finanční krize nevyhne, její důsledky budou ve zpomaleném hospodářském růstu ČR, není dobré propadat panice a mediálnímu honu na banky, developery a prodejce nemovitostí. Je dobré si uvědomit základní fakta, bez emocí strachu či populismu a zasadit je do kontextu naší země.
-
Tuzemské banky jsou bankami zaměřujícími se na činnost poskytování bankovních služeb občanům a subjektům, nejsou bankami investičního charakteru (tuzemské banky reinvestují své zisky do rozvoje bankovních služeb nikoliv do spekulativních nákupů akcií).
-
Portfolia hypotečních úvěrů jednotlivých bank jsou zdravá, jedná se o zajištěné hypoteční produkty nikoliv o rizikové hypotéky. Zde je důležité si připomenout i právní rámec českého hypotečního bankovnictví, kdy na prvním místě je prověřována kredibilita klienta (schopnost splácet) a vedle toho zadlužitelná hodnota nemovitosti, která je zajišťujícím instrumentem hypotéky, tzn. hypotéka v ČR je spojená s nositelem – dlužníkem tj. osobou, která generuje prostředky na splácení závazku.
Americký rámec hypoték je spojen s nositelem - nemovitostí (lze koupit nemovitost s hypotékou) v určité hodnotě a až druhotnou záležitostí je osoba dlužníka. Předlužení a prodlužení nemovitostí v celoamerickém měřítku a nesplácení závazků způsobilo dramatický pád cen tamních nemovitostí. -
Na developerské a realitní společnosti krize nedopadá, hodnota nemovitostí je a bude nadále stabilní, dojde k diferenciaci cen nových bytů (s ohledem na lokalitu a velikost projektu) a starých panelákových bytů, kdy dnešní ceny neodpovídají standardům, komfortu a mnohdy ani lokalitě. Novým jevem developerského trhu bude orientace klientů na koupi již dokončené nemovitosti.
-
S ohledem na masivní potřebu financí v rámci zažehnání celosvětové finanční krize vzroste cena peněz na trhu, to znamená zvýšení úrokových sazeb jak u občanských hypoték, tak u financování developerských projektů. Toto navýšení úrokových sazeb nebude nijak zásadní, bude řádově o jednotky %. V žádném případě se tak neztíží v ČR přístup k hypotečním produktům a projektovému financování. Není tedy pravdou, že se tuzemské banky bojí půjčovat a že pod vlivem krize zpřísňují podmínky.
V ČR hypoteční krize není a vzhledem k základním principům poskytování hypoték v naší republice si dovolím tvrdit, že Česká republika má zdravý hypoteční trh.
Ing. Jan Kruntorád
předseda představenstva GEPARD FINANCE a.s.
člen představenstva Asociace hypotečních makléřů