Myslete na zadní vrátka a vytvořte si rezervy. Doporučíme vám, jak na to

Poslední průzkumy z letošního roku říkají, že finanční rezervu si tvoří stále více Čechů. To je samozřejmě pozitivní zpráva. Tou méně radostnou je skutečnost, že vytvořená rezerva není ani zdaleka dostatečná. Zhruba 72 % domácností je schopno pořídit novou pračku nebo ledničku, pokud jim jejich stará odejde, z vlastních prostředků.

Myslete na zadní vrátka; vytvořte si rezervy!

V případě výpadku příjmů ale tyto domácnosti zvládnou žít z úspor zhruba měsíc, maximálně dva. A to je bohužel málo. Finanční experti se shodují na tom, že z optimální rezervy by měla domácnost při výpadku příjmů žít zhruba 3 až 6 měsíců. Je to pro vás nepředstavitelné? Poradíme, jaké rezervy tvořit a jak s nimi začít.

Jaké rezervy vlastně tvořit?

Ideální je, pokud si vytvoříte 3 odlišné rezervy, které můžete variabilně použít v případě potřeby. Mezi tyto rezervy patří:

  • Rezerva spojená s novým bydlením
  • Rezerva na splátky a platby služeb
  • Rezerva na opravy a nečekané výdaje

Rezerva spojená s novým bydlením

Pokud plánujete hypotéku nebo nákup nového bytu či domku, měli byste na tento výdaj začít šetřit pokud možno co nejdříve. 100% hypotéku vám dnes již nikdo nedá, proto je dobré mít alespoň něco „do základu“. To samé platí také v případě oprav a rekonstrukcí. I na ty byste měli mít odpovídající rezervu.

Náš tip: Uvažujete o hypotéce? Zjistěte, kde na vás čeká ta nejvýhodnější!

Rezerva na splátky a platby služeb

Je úplně jedno, jestli si koupíte zboží na splátky, vezmete si bankovní či nebankovní půjčku nebo sjednáte hypotéku. Bokem si odkládejte finance, které pokryjí veškeré splátky v případě výpadku příjmů. Do této rezervy byste měli ale započítat také finance, které každý měsíc vynaložíte za platbu služeb (elektřina, plyn, internet, mobilní paušál apod.).

Víte, že optimální rezerva je ve výši šesti hypotečních splátek?

Rezerva na opravy a nečekané výdaje

Porouchala se vám pračka? Potřebujete opravit vodovodní baterii nebo venkovní fasádu? Také na tyto výdaje byste měli mít peníze z rezerv. Rezervu tvořte kontinuálně a pravidelně po celou dobu bydlení ve svém. Začít můžete s menšími částkami, které budete postupně navyšovat. Bohužel u nás stále existuje asi třetina domácností, které musí v případě, že jim odejde pračka nebo lednička, sáhnout po bankovní či nebankovní půjčce. Pojďme to společně změnit!

Gepard Finance vám v 10 jednoduchých krocích poradí, jak získat ještě lepší bydlení! E-book si můžete stáhnout níže pod článkem.

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...