Splňte si velký sen o bydlení v domě! Chcete vědět, jak na to?

Rodiče nabídli čerstvě vystudovanému a na poměrně atraktivním postu zaměstnanému inženýrovi Martinovi rodinný dům, který vlastníma rukama vybudovali ještě jejich rodiče. Starší manželé se plánovali přestěhovat do menšího bytu s předzahrádkou, ale do prodeje rodinného pokladu se jim z pochopitelných důvodů nechtělo. Martin tak byl postaven před velké dilema: Přijmout tento „dar“ nebo raději rodné sídlo, na kterém se již výrazně podepsal zub času, zkusit prodat a za utržené peníze společně s hypotékou financovat výstavbu nového rodinného domku? Rozhodování to nebylo lehké. Martin musel zvážit hned několik alternativ a najít řešení, které pro něj bude z dlouhodobého hlediska nejvýhodnější. Vysněné bydlení v domě mu tak na čele přidělalo nejednu vrásku…

Splňte si velký sen o bydlení v domě! Chcete vědět, jak na to?

Starý dům vs. novostavba: část první – technický stav

V první řadě je důležité zohlednit technický stav starší nemovitosti. Bohužel se často setkáváme se situací, kdy majitelé špatně odhadnou své možnosti a rekonstrukce je pro ně lidově řečeno „příliš velké sousto“. Ačkoli jim všichni v okolí tvrdí, že dům patří strhnout, oni se vrhnou do obří rekonstrukce, která ovšem nepřinese kýžený výsledek.

Ztratí tak nejen spoustu peněz, ale zejména v dnešní době tolik důležitý a nenahraditelný čas.  Co udělat pro to, abyste nedopadli stejně? Přizvěte si na pomoc odborníka ze stavebnictví nebo zkušeného realitního makléře, který bude schopen stav nemovitosti posoudit. Od věci také není nahlédnout do územního plánu a zjistit, jestli se neplánuje v blízkosti nemovitosti nějaká stavba, která by vás mohla za několik let nepříjemně překvapit.

Starý dům vs. novostavba: část druhá – peníze

Říká se, že když nejde o život, tak nejde vlastně o nic. Jedním ze základních hledisek, které ale v této situaci musíme zhodnotit, jsou nepochybně peníze a budoucí investice. Hodně majitelů starších domů provádí opravy dle svých možností. Není tak divu, že na domě pracují i několik dlouhých let. O všudypřítomném nepořádku nemluvě.

Pokud ale nemáte dostatek finančních prostředků na novostavbu a nesplňujete podmínky pro kladné posouzení žádosti o hypoteční úvěr, nezbyde vám nic jiného, než vzít zavděk starým domem, který budete postupně spravovat.

Starý dům vs. novostavba: část třetí – čas

Pokud vás nic a nikdo netlačí, můžete si dovolit starší dům rekonstruovat dle vašich možností. Pokud ale čekáte rodinu nebo v domě jednoduše potřebuje bydlet hned, je na místě zvážit spíše hypotéku na novostavbu.

Často navíc dochází k situaci, kdy majitelé starých domů dokončí plánovanou rekonstrukci a pak se rozhodnou pro život nebo práci v zahraničí a dům, jehož rekonstrukce jim zabrala spoustu času, s těžkým srdcem prodávají.

Jak se tedy rozhodnout?

Je nezbytně důležité zhodnotit všechny výše uvedené parametry, ale také to, jakou citovou hodnotu pro vás dům aktuálně má a jaké peněžní hodnoty by mohl dosáhnout v budoucnu. Finální rozhodnutí je ovšem pouze na vás a nelze jej objektivně paušalizovat. Vždy záleží na konkrétní situaci i stavu, v jakém se nemovitost nachází.

Potřebujete hypotéku na rekonstrukci nebo jste se rozhodli pro novostavbu? Kontaktujte naše hypoteční makléře, kteří vám ochotně poradí!

Sdílejte článek

Podobné články z blogu

Odklady splátek nebo nové bydlení?

Všichni jsme se ocitli rychle ve velmi zklidněném prostředí, kde se mění doporučení a předpisy poměrně turbulentně. Díky „zklidnění“ se mnozí z nás ocitli den ze dne s omezenými prostředky a možnostmi jejich získání. Vláda se snaží podpořit nastalé...

Snižování úrokových sazeb nejen na hypotékách

Předpoklad pro rok 2019 očekával růst úrokových sazeb hypoték. Bankovní rada ČNB 28. 3. 2019 na svém jednání ponechala úrokové sazby beze změn na úrovni z 2. 11. 2018. Dnes je duben, blíží se Velikonoce a stále více bank snižuje úrokové sazby...

Krásné prožití vánočních svátků a úspěšný vstup do nového roku 2019

Vážení a milí obchodní partneři, klienti, franšízanti, makléři, přátelé. Nastává poslední část adventu, a s ním také pro mnohé nejočekávanější období v roce, čas vánoční. Rádi bychom vám touto cestou poděkovali za vaši přízeň a spolupráci v tomto...