Úroková sazba hypotéky není všechno

Srovnávat hypotéky výhradně jen podle úrokových sazeb nelze doporučit. Je třeba přihlédnout i k dalším parametrům. U bank se setkáte s poplatky za vedení úvěrového účtu, s poplatkem za vyřízení úvěru či poplatkem za odhad ceny nemovitosti. Pozor také na nepříjemný poplatek za předčasné splacení.

Úroková sazba hypotéky

 

Úroková sazba hypotéky není všechno

 

Hledejte banky, které poplatky neúčtuji nebo jsou schopny Vám je v rámci různých akcí odpustit. Zajímejte se o tyto poplatky a jejich výši, protože vám ve skutečnosti výslednou úrokovou sazbu zvyšují. Mimochodem, všimli jste si, že mnohé banky přistoupili pod tlakem aktuálního dění k úplnému zrušení poplatku za vedení úvěrového účtu?

Další věci, které vám mohou hypotéku nakonec zbytečně prodražit, je například pojištění, různé bankovní balíčky a podobně. Úroková sazba hypotéky může být dobrým vodítkem, ale ve výsledku by měl člověk porovnávat hlavně výši splátky a úhrn poplatků, resp. všech nákladů s hypotékou spojených. Banky či univerzální finanční odborníci, kteří se specializují na všechno, umějí být velmi kreativní, co se týče sjednávání dodatečných a mnohdy zbytečných produktů.

Účel použití hypotéky

Myslete také na to, co daná hypotéka umí. Stavíte-li dům, máte určitě jiné požadavky na hypotéku, než když kupujete byt v realitní kanceláři.

Délka fixace hypotéky

Sazby jsou zavádějící i z jiných důvodů. I když to může znít neuvěřitelně, úroková sazba ve výši 5 % může být výhodnější než 4,5% sazba. Rozdíl mezi sazbami je nejčastěji v délce fixace a obecně platí, že čím je fixace kratší, tím je úroková sazba nižší. Proto je někdy výhodnější vyšší sazba s delší fixací a důvod je prostý. U nižší sazby má banka kvůli kratší fixaci možnost vám sazbu dříve zvýšit.

Snížení LTV (hodnota zastavené nemovitosti k částce úvěru)

Výši sazby lze také ovlivnit výší hodnoty zastavené nemovitosti k částce úvěru. Odborně se tomu říká Loan to value (LTV).  LTV ve výši 70 % znamená, že za úvěr 700 tis. Kč ručíme nemovitostí v hodnotě 1 mil. Kč. Čím níže je LTV, tím je úvěr pro banku méně rizikový, což se může projevit na lepší sazbě. Na první pohled to zní jednoduše, ale ne každý má v kapse 300 nebo více tisíc korun, kterými může spolufinancovat koupi nemovitosti. Řešením zde může být zastavení i jiné nemovitosti.

Licitujte, vyplatí se to

Mějte také na paměti, že první nabídka banky nebývá zpravidla ta nejlepší a licitujte. Ptejte se po slevách, ústupcích či různých bonusech. Argumentujte nabídkami jiných bank a uvidíte, že vznikne prostor k vyjednávání o lepších podmínkách.

Věděli jste, že…?

Hypoteční makléř Vám spočítá všechny náklady spojené s daným hypotečním produktem. Mnohdy Vám nabídne ještě další slevy a výhody, které jsou na okénku banky řadovým klientům nedostupné.

Sjednejte si osobní schůzku. Je zdarma a nezávazná. Jen získáte.

 

Sdílejte článek