Hypotéka: Zorientujte se v bankovní hantýrce od A do Z

Možná, že již hypotéku máte, možná o ní vážně uvažujete. Tak či tak se setkáte s množstvím cizích pojmůdefinic a záludností, které tento proces provázejí. Není tedy na škodu udělat si v jednotlivých pojmech pořádek a osvojit si ty nejdůležitější. Náš praktický slovník je takovým malým průvodcem hypotékou od A až do Z.

Hypotéka: Zorientujte se v bankovní hantýrce od A do Z

Platí to v mnoha oblastech: jsou věci, se kterými si šikovný člověk pomůže nejlépe sám, a jsou věci, kde je lepší obrátit se na odborníky. Hypotéka je rozhodně ten druhý případ.

Dobrá zpráva je, že banky jsou při schvalování hypotečních úvěrů obezřetné. Nenavezou klienta vědomě do průšvihu. Když klient důvěřuje „dobrým radám“ nějakého rádobyporadce, pořád se hypotéka schvaluje v bance a ta udělá vše pro to, aby to celé neskončilo špatně. Takže na rozdíl od svépomocné léčby akutního zánětu slepého střeva by svépomocné vyřizování hypotéky nemělo končit tragicky.

Člověk se (naštěstí) nespokojí s tím, že jeho plány neskončí tragicky. Každý člověk se snaží najít a vyjednat pro sebe ty nejlepší a nejvhodnější podmínky. A to je přesně ten správný úkol pro zkušeného hypotečního makléře.

Hypoteční terminologie

Přinášíme vám základní výčet pojmů, na které narazíte při vyřizování hypotéky. 

Anuita – představuje celkovou měsíční splátku hypotečního úvěru, která obsahuje úrok a jistinu. Poměr těchto dvou složek se v průběhu splácení mění.

Bonita – schopnost klienta řádně splácet hypotéku. Čím vyšší je bonita žadatele, tím menší riziko pro banku představuje. Bonita se vypočítává na základě tzv. scoringu, v němž jsou zohledněny příjmy, ale i výdaje žadatele či domácnosti a další faktory.

Cena nemovitosti – zde rozlišujeme cenu obvyklou a cenu obvyklou budoucí. V prvním případě jde o cenu nemovitosti stanovenou odhadcem, v případě druhém jde potom o odhad ceny nemovitosti těsně po kolaudaci, který stanoví znalec pro účel bankovní zástavy.

Čerpání úvěru – jak již samotný název napovídá, jde o čerpání finančních prostředků daného hypotečního úvěru. Žadatel může tyto prostředky čerpat buďto jednorázově nebo postupně.

Dokumenty – pro schválení hypotéky je nutno bance doložit řadu nezbytných dokumentů, jejichž výčet a popis naleznete v článku Jaké dokumenty musíte bance doložit.

Fixace – doba, během které máte jistotu, že se úrok hypotéky a z něho vycházející měsíční splátka nezmění. Sazbu úvěru můžete fixovat nejčastěji na 1, 3, 5, 10, 15, 20, 25 a ve výjimečných případech i na 30 let. Více informací o ideální době fixace se dočtete zde.

Gepard Finance – makléři společnosti Gepard Finance vám pomohou vybrat tu nejvhodnější hypotéku na trhu. Zároveň pro vás vyjednají ty nejvýhodnější podmínky, na které byste sami nemuseli dosáhnout! Neváhejte nás kontaktovat.

Hypoteční úvěr – úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti nacházející se na území České republiky. V současné době můžete u Gepard Finance čerpat hypotéku s úrokovou sazbou začínající na 1,59 %!

Jistina – jedná se o nesplacenou část dluhu, z níž je počítán úrok. Čím více dluhu splatíte, tím nižší jistina je.

Kalkulačka – informace o tom, kde vám mohou nabídnout nejvýhodnější hypoteční úvěr s ohledem na vaše potřeby a požadavky, vám prozradí naše kalkulačka Gepard Finance.

LTV – („Loan To Value“) označuje poměr výše poskytnutého úvěru k celkové hodnotě nemovitosti.

Měsíční splátka – množství finančních prostředků, které bance každý měsíc splácíte. Splátka v sobě obsahuje jistinu i úroky. Její výše se pak zpravidla odráží od doby fixace.

Nemovitost – pozemky nebo stavby spojené se zemí pevným základem.

Odhad – informace, kterou bude banka potřebovat pro to, aby vám hypoteční úvěr poskytla. Odhad představuje zástavní hodnotu nemovitosti. Vždy se ovšem informujte u dané banky, jaké znalecké odhady akceptuje (někde banka vyžaduje odhad od vlastního znalce).

Plovoucí úroková sazba – vychází z tzv. sazby PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate), kterou konkrétní banka navýší o vlastní marži. Pro více informací o plovoucí a fixní sazbě rozklikněte tento článek.

Refinancování hypotéky – ke konci fixace můžete úvěr refinancovat. Refinancování hypotéky v tomto případě znamená převzetí závazku jedné banky jiným bankovním domem, přičemž vám nová banka dokáže nabídnout výhodnější podmínky nebo nižší úroky.

Spolužadatel/spoludlužník – má-li klient nedostatečnou bonitu, může o hypoteční úvěr žádat společně se spolužadatelem neboli spoludlužníkem (manžel, manželka, partner, partnerka, rodiče apod.)

Úrok – (cena úvěru, úroková sazba) je obvykle vyjádřená v procentech za rok. Tuto částku je klient zavázán splatit bance.

Výše úvěru – množství finančních prostředků, o které klient banku žádá. Výše úvěru se odvíjí od bonity klienta, ale i hodnoty zastavované nemovitosti.

Zástava – neboli zástavní hodnota nemovitosti je hodnota stanovená odborným znalcem.

O hypotékách víme vše

Hypotéka je velký závazek. Jak se ve všem vyznat a získat nový vysněný domek nebo byt? Pomůžeme vám. Vyberte si, co vás o hypotékách zajímá. Víme o nich vše.

Chcete získat nejvýhodnější hypotéku? Kontaktujte naše specialisty ještě dnes! Hypotéky Gepard Finance začínají na 1,59 %!

 

Sdílejte článek